• כותרת משנה: על טכניקת המשחק
  • שם הספר במקור: To The Actor
  • שם הסופר/ת במקור: Michael Chekhov
  • עיצוב ועימוד: נדב שלו
  • תרגום מאנגלית: אופיר דואן
  • פורמט: 14X21
  • כריכה: רכה עם דשים
  • מספר עמודים: 336
  • שנת הוצאה: 2019
  • דאנאקוד: 500-172
  • מחיר מומלץ: ₪108

לשחקן

מייקל צ'כוב


מייקל צ'כוב, 1955-1891, שחקן, סופר ובמאי תיאטרון פנומנלי שפיתח טכניקת משחק מעוררת השראה ותשוקה. לשחקן פורש בפני הקורא את גישתו הרדיקלית למשחק של מייקל צ'כוב, את סגנון העבודה הפשוט והפרקטי שלו ואת הטכניקות הבסיסיות לפיתוחו. אלה יושמו בהצלחה על ידי דורות של שחקנים מקצועיים ברחבי העולם, שאימנו כך את דמיונם וגופם להגשמת הפוטנציאל שלהם במלואו. ספר זה רוענן והורחב על ידי מאלה פאוורס, והוא כולל גם פרק על הג'סטה הפסיכולוגית, מאמר ביוגרפי מאת מאלה פאוורס והקדמה מאת דוד זינדר. תִרגם לעברית אופיר דואן, שחקן, יוצר ומורה למשחק שהתמחה בשיטה מעל לעשור. "הספר הטוב ביותר שקראתי על אומנות המשחק. שחקנים, במאים, כותבים ומבקרים יהיו אסירי תודה עליו." - גרגורי פק "מייקל צ'כוב ייתן לכם את כלי המשחק ההכרחיים, רבי הערך, שעובדים כבאורח פלא. השתמשתי בהם לאורך כל הדרך ועודני משתמש בהם." - קלינט איסטווד "בזכות מייקל צ'כוב, המשחק הפך ליותר ממקצוע בשבילי. הוא נעשה סוג של דת." - מרילין מונרו "ספר ששווה יותר מזהב לכל שחקן בדרכו להציג את האני הפיזי והרגשי שלו." - יול ברינר

מייקל צ'כוב, 1955-1891, שחקן, סופר ובמאי תיאטרון פנומנלי שפיתח טכניקת משחק מעוררת השראה ותשוקה. "גדול השחקנים של המאה העשרים" (סטלה אדלר), "הסטודנט הכי גאוני ומבריק שלי מאז ולעולם" (סטניסלבסקי), "שחקן בלתי ניתן לתיאור, מסתורין של מופע פיזי-ספיריטואלי" (קארל צ'אפק). "המשחק שלו מעורר הלם רגשי, אקסטטי... טרנספורמציה של הגוף המפגינה באופן אניגמטי את הנשמה עצמה באופן נואש, להוט, רוטט" - כתבו המבקרים.

הקדמה

 

ספר זה הינו התוצאה של הצצה מעבר למסכו של התהליך היצירתי – הצצה זו החלה לפני שנים רבות ברוסיה בתיאטרון האומנותי המוסקבאי, שאליו השתייכתי במשך שש עשרה שנים. במשך זמן זה עבדתי עם סטניסלבסקי, נמירוביץ'- דנצ'נקו, ואכטנגוב וסולרז'יטסקי. בתפקידיי כשחקן, במאי, מורה ולבסוף, ראש התיאטרון האומנותי המוסקבאי השני, פיתחתי את שיטות המשחק והבימוי שלי, איגדתי וניסחתי אותן לכדי טכניקה שלמה, שספר זה הוא תוצאתה.

  לאחר שעזבתי את רוסיה, עבדתי שנים רבות בתיאטראות בלטביה, ליטא, אוסטריה, צרפת, אנגליה, ועם מקס ריינהארט בגרמניה.

  שפר מזלי והייתה לי הזכות להכיר ולצפות בשחקנים ובמאים ידועים מכל הסוגים והמסורות, וביניהם אושיות בלתי נשכחות כמו צ'אליאפין, מאיירהולד, מוייסי, ג'ובט, גילגוד, ואחרים.

  כמו כן אספתי ידע רב שימושי כאשר ביימתי את הלילה השניים עשר עבור התיאטרון העברי "הבימה" באירופה, את האופרה, פרסיפל (Parsifal), בריגה ואת האופרה, "היריד בסורוצ'ינסקי" ((The Fair of Sorochinsk, בניו יורק. סדרה של דיונים שהיו לי עם סרגיי רחמנינוב המנוח בזמן עבודתי דאז בניו יורק היוו עבורי השראה לתרומות רבות שהתווספו לטכניקה זו.

  ב- 1936 מר וגברת ל.ק אלמהרסט וגברת ביאטריס סטרייט פתחו בית ספר לדרמה בדארטינגטון הול, דוונשיר, אנגליה מתוך כוונה להקים את תיאטרון צ'כוב. כראש בית ספר זה, ניתנה לי הזדמנות לבצע מספר רב של ניסיונות רבי ערך בנוגע לטכניקה שלי. ניסיונות אלו המשיכו לאחר שבית הספר עבר לארה"ב, על גבול מלחמת העולם השנייה, ולאחר מכן, בזמן התפתחות בית הספר לתיאטרון מקצועי הידוע לכל בשם "שחקני צ'כוב."

  התיאטרון יכול היה להתפתח בעוד מספר כיווני אומנות דרמטית בתקופה בה תיפקד כלהקת תיאטרון רפרטוארי; אך פעילותו הופרעה כאשר מרבית חבריו הגברים נקראו לצבא. עבודתי המשיכה בקושי עוד זמן מה בעזרת שחקנים מברודווי, אך לבסוף נאלצה להיפסק לחלוטין כאשר רובם גויסו אף הם לצבא.

  כעת, לאחר כל השנים הללו, שנים של ניסויים, ניסיונות וחיפוש, אני מרגיש שהגיעה השעה להעלות רעיונות אלו על הכתב ולהציעם כעבודת חיי לשיפוטם של עמיתיי למקצוע ושל הקוראים בכלל.

  בעודי עושה זאת ברצוני להביע את תודתי הראשונה לפול מרשל אלן בעבור עזרתו הנדיבה עם הגרסה המתקדמת; לבטי ראסקין אפלטון, ד"ר סרגיי ברטנסון, לאונידס דודאריו-אוסטינסקי, הורד הטפילד, ובמיוחד, דירדרה דו פריי, תלמידתי לשעבר ומורה מוסמכת לשיטה זו, בעבור תרומתם המכובדת.

  הערכה מיוחדת שמורה לצ'ארלס לאונרד, מחזאי-מפיק-במאי, אשר הידע העמוק שלו את השיטה והבנת השימושים שלה במדיומים השונים כגון הבמה, מסך, רדיו וטלוויזיה שכנעו אותי לכפות עליו את עבודת העריכה לגרסה סופית זו של כתב היד. בעבור המקצועיות שלו, שלא תסולא בפז, אני חב לו רבות.

 

                                                                          מייקל צ'כוב

                                                              בוורלי הילס, קליפורניה

                                                                                                1952                                                                      

תגובה